17.03.2025

Erling Kagge - Fokustittelforfatter

Vi har gleden av å presentere forfatteren Erling Kagge. Han har skrevet Nordpolen. Natur, myter, eventyrlyst og smeltende is, som er en av NORLAs fokustitler våren 2025.

Erling Kagge. Foto: Agnete Brun

Hva handler boka di om?

Nordpolens historie er også en verdenshistorie. Polhavet har vært dekket av is i 2,7 millioner år, og vi kan bli den første generasjonen som opplever et delvis isfritt Polhav.

Lenge før noen reiste til Nordpolen, har mennesker hatt drømmer og tanker om hva som gjemte seg under Nordstjernen. I 400 år konkurrerte verdens mektigste nasjoner, og også Norge, om å komme dit først. Da de endelig kom frem oppdaget de at det ikke er noe der der. Bare grå, hvit og blå is.

Hva inspirerte deg til å skrive denne boka?

Jeg ønsket å skrive en tankevekkende bok om naturen og vår egen plass i den. En personlig beretning om nysgjerrighet, undring og eventyrlyst, om livsfarlige polferder, klimaforandringer og geopolitikk. Nordpolen er en bok for alle som har løftet blikket mot horisonten og lurt på hva man finner om du bare fortsetter å gå.

Noe som gjør fortellingen helt unik, er at jeg sammen med Børge Ousland gikk til Nordpolen fra Canada uten hunder eller motoriserte hjelpemidler i 1990 og siden har besøkt Arktis en rekke ganger.

Les mer

Se engelsk presentasjon av boka her

Les mer om forfatteren her

Se alle vårens fokustitler fra NORLA her