Emely Benedicte Kahrs - Fokustittelforfatter
Vi har gleden av å presentere forfatteren Emely Benedicte Kahrs. Hun har skrevet Hvem på en fredag, som er en av NORLAs fokustitler våren 2025.

Hva inspirerte deg til å skrive denne boka?
Jeg har skrevet om temaet mor/barn i mine to foregående romaner og min ene diktsamling, det er et tema som inspirerer meg ustoppelig. Forholdet er så nært og så komplekst, det er så mye å utforske der, så mye å forsøke å formulere. Jeg hadde lyst til å fokusere på et detaljert språk denne gangen, strømmen av alt som foregår. I tillegg registrerer jeg hvordan alt blandes i livet, hvordan det eksisterer små og store temaer i oss samtidig, det fins så mange lag. Så er det interessant hvordan vi bruker våre sosiale rammer som trøst, som holdepunkter. Og hvordan vi er når vi er sammen med andre, i kraft av andre. I denne boken får vi bare ta del i Nellys indre, men samtidigheten av det ytre og indre gjelder så klart for alle damene i selskapet. Det er mange parallelle handlinger som foregår hvor enn vi er. Den synlige er ikke hele sannheten.
Hva skiller boka di fra andre bøker i samme sjanger/tematikk?
Mitt inntrykk er at det de fleste bøker som er skrevet om temaet ser foreldrene fra det voksne barnets perspektiv. I romanen min er det moren som snakker, og ikke datteren. Det er betent for en mor å erklære seg skyldig i dårlig moderskap, å innrømme at hun vakler og er usikker, men for en datter eller sønn er det greit å klage på en mor. Men særegenheten handler kanskje også om alt som foregår samtidig; hennes indre og det ytre, det hverdagslige og det helt eksistensielle, lite og stort, hun famler høyt og lavt. Dette får plass i en og samme setning, det surrer rundt i Nelly. Jeg har kost meg med å skrive setninger som begynner et sted og havner et annet sted, og som kanskje har favnet om noe helt annet på veien.
Les mer
Se engelsk presentasjon av boka her
Les mer om forfatteren her
Se alle vårens fokustitler fra NORLA her