8.-10. november 2016
Canada

Norske forfattere og NORLA til Canada med Kronprinsesse Mette-Marit

I forbindelse med Kronprinsparets offisielle besøk i Canada i november arrangerer NORLA tirsdag 8.11. et bransjeseminar for kanadiske forleggere. Seminaret arrangeres i samarbeid med Den norske ambassaden i Ottawa og NORLAs kanadiske kolleger i Livres Canada Books. HKH Kronprinsesse Mette-Marit vil være til stede på en del av seminaret. Kronprinsessen skal ha en samtale med forfatterne Erlend Loe, som er utgitt av House of Anansi i Canada, og Hilde K. Kvalvaag. (Se samtalen på Kongehusets Facebook-sider). Forlagssjef Anne Gaathaug fra Kagge forlag og rettighetssjef Ingvild Haugland fra Cappelen Damm Agency skal også være til stede. Fra NORLA deltar Margit Walsø og Oliver Møystad.

Erlend Loe og Oliver Møystad reiser videre til St. John’s på Newfoundland, hvor det torsdag 10.11. skal være et program for publikum og studenter på Memorial University. Her skal Kronprinsessen fortelle om sitt arbeid med litteraturtoget (se video fra arrangementet her), og Erlend Loe skal møte den kanadiske forfatteren Ed Riche, som også er utgitt av House of Anansi.

Les mer om Erlend Loe.

Les mer om Hilde K. Kvalvaag.

Les mer om kronprinsparets reise til Canada her.
Og mer om deres formidling av norsk under oppholdet her.

Mer om HKH Kronprinsesse Mette-Marit og Litteraturtoget på Slottets nettsider, og på NRK for 2015 og 2014.
Se bilder på Instagram.

Besøk nettsidene til House of Anansi Press her.

Les mer om Livres Canada Books her.

(Foto av HKH Kronrinsesse Mette-Marit: Jørgen Gomnæs, Det kongelige hoff).

Kommende aktiviteter

9.-11. oktober
New York, USA

Norsk forfatterprogram under markeringen av 200-årsjubileet for norsk utvandring til USA

NORLA samarbeider med Generalkonsulatet i New York om flere litteraturarrangementer i forbindelse med at båten Restauration ankommer New York 9. oktober. Båten seilte fra Stavanger 4. juli, og skal ankomme New York 9. oktober – dette er den samme reiseruten som ble foretatt da det første skipet med utvandrere seilte på de samme datoene i 1825. Når båten ankommer, planlegges det for en folkefest på kaia med 2000-3000 gjester kl. 10.00-14.00.

HKH Kronprins Haakon vil, sammen med seilasens høye beskytter Liv Ullmann, ta imot båten, og det arrangeres flere kulturprogrammer på havna. NORLA vil ha en egen stand for å synliggjøre norsk litteratur. Mari Kanstad Johnsen vil ha lesestund for barn om bord i skipet Wavertree, mens moderator Anderson Tepper skal lede en samtale med Lars Mytting, Edy Poppy og Jon Fosses oversetter Damion Searls i den flotte bokhandelen McNally Jackson Seaport, som ligger ved Pier 16.

Thor Gotaas vil fortelle om norsk innvandring og Ørkenen Sur under en fergereise med HKH Kronprins Haakon og utvalgte gjester, på East River.

10. oktober

Fosseprisen 2026 til omsetjar av norsk litteratur – NORLA ber om forslag

Vi ønskjer forslag etter kriteria under, med kort grunngjeving (maks 1 side), innan fredag 10. oktober 2025, kl. 12:00 (CET):

• Prisen skal gå til ein omsetjar som har gjort eit særleg viktig arbeid med å omsetje norsk litteratur og/eller dramatikk (ikkje nødvendigvis i bokform) direkte frå norsk til eit anna språk, der heile omsetjargjerninga blir vektlagt
• Litteratur- og kulturformidling ut over omsetjing kan ha betydning

Les meir

15.-19. oktober
Frankfurt, Tyskland

NORLA til Frankfurter Buchmesse

NORLA er tilstede på årets bokmesse i Frankfurt, der bokbransjen for første gang er samlet på en nordisk fellesstand: Halle 4.1, stand B17.
Vi ser frem til å ønske gamle og nye kontakter velkommen!

Ta kontakt hvis du ønsker å avtale et møte med oss.