15. desember 2021
Norway

NORLAs oversetterkonditori 15. desember

Denne gangen blir oversetterkonditoriet en julespesial! Og vi har invitert tre forfattere med bøker som på ulike måter er aktuelle i forbindelse med høytiden:
1. Thomas Reinertsen Berg: Til verdens ende. Krydderets verdenshistorie (2021)
2. Gudrun Skretting: Tre menn til Vilma (2020)
3. Line Dybedal: Eit hjarte til jul (2021). Illustrert av Line Renslebråten

I tillegg treffer du som vanlig kollegaer fra ulike land og oss i NORLA.​​
Det blir digitale «​kaf​é​bord​»​​, der forfatterne kommer inn for ​å presentere seg og boken sin ​– og s​å h​å​per vi ​å f​å snakket litt om ulike lands juletradisjoner.​​

Oppskrift for dagen er superenkle kokosmakroner, som du kan bake selv hvis du ​ø​nsker det. Tilleggstips: kokosmakroner kan ogs​å dyppes i flytende sjokolade​… :​​-D

N​å​r:​​ Onsdag 15. desember kl. 12 (norsk tid).​​ ​​
Hvor:​​ P​å Zoom
S​ø​knadsfrist:​​ Fredag ​​​10. desember ​​kl. 12 (norsk tid)
S​ø​k om ​å delta her

Velkommen til litter​æ​rt julekonditori!​​

(Foto: Ellen Trautmann Olerud)

Kommende aktiviteter

5. november
London, Storbritannia

Bransjetreff og oversetterseminar barne- og ungdomslitteratur

NORLA arrangerer et bransjetreff med fokus på norsk barne- og ungdomslitteratur i den norske ambassadørens residens i London.
Seminaret samler britiske forleggere, norske litterære agenter og oversettere, med mål om å styrke nettverk og skape økt interesse for norsk barne- og ungdomslitteratur i Storbritannia.
Arrangementet kombineres med et eget oversetterseminar.

12.-22. november
Caen, Frankrike

Norge er gjesteland på Les Boréales

Norge er gjesteland under årets Les Boréales i Normandie, som arrangeres 12.–22. november.
Et sterkt lag norske forfattere deltar på festivalen: Ingeborg Arvola, Martin Baldysz, Brit Bildøen, Thomas Enger, Jørn Lier Horst, Oliver Lovrenski, Aslak Nore, Lars Ramslie og Maria Navarro Skaranger.

I forbindelse med festivalen arrangerer NORLA også et oversetterseminar i Caen for studenter 17. november, med særlig fokus på Brit Bildøens Gult farevarsel (Vigilance orange). Bildøen og hennes franske oversetter, Marina Heide, deltar på seminaret som arrangeres i nært samarbeid med unversitetet i Caen.

Den norske ambassaden i Paris er samarbeidspartner for Norges satsing på festivalen.

13.-15. november
Shanghai, Kina

NORLA på bokmessen i Shanghai

NORLA deltar på årets China Shanghai International Children’s Book Fair med egen stand.
På messen vises også illustrasjonsutstillingen som ble presentert under Bologna Children’s Book Fair våren 2026, da Norge var gjesteland. Slik videreføres satsingen på norsk barne- og ungdomslitteratur og illustrasjon til et nytt internasjonalt publikum.