4.- 6. desember 2024
Roma, Italia

NORLA til Bokmessen i Roma og italiensk nettverkstreff

4.-6. desember besøker NORLA bokmessen i Roma; Più libri più liber. Dette er første gang vi deltar på denne messen, og bakgrunnen er gjestelandssatsningen i Bologna i 2026. I tillegg til omvisning på messen, møter vi små og mellomstore forlag.
Torsdag 5. desember inviterer NORLA til et nettverkstreff i samarbeid med den norske ambassaden i Roma. Her er målet å informere om NORLAs virke og å knytte kontakter mellom italienske forleggere og norske agenter.

På dette treffet vil også Siri Nergaard, professor ved universitetet i Sørøst-Norge, holde et innlegg om norsk litteratur og oversettelse til italiensk, og Bruno Giancarlo i den italienske forleggerforeningen (AIT) vil gi innsikt i italiensk bokbransje.

Les mer om det norske gjestelandsprosjektet
Besøk bokmessens nettsider

Kommende aktiviteter

5. november
London, Storbritannia

Bransjetreff og oversetterseminar barne- og ungdomslitteratur

NORLA arrangerer i nært samarbeid med den norske ambassaden i London et bransjetreff med fokus på norsk barne- og ungdomslitteratur i den norske ambassadørens residens i London.
Seminaret samler britiske forleggere, norske litterære agenter og oversettere, med mål om å styrke nettverk og skape økt interesse for norsk barne- og ungdomslitteratur i Storbritannia.
Arrangementet kombineres med et eget oversetterseminar.

12.-22. november
Caen, Frankrike

Norge er gjesteland på Les Boréales

Norge er gjesteland under årets Les Boréales i Normandie, som arrangeres 12.–22. november.
Et sterkt lag norske forfattere deltar på festivalen: Ingeborg Arvola, Martin Baldysz, Brit Bildøen, Thomas Enger, Jørn Lier Horst, Oliver Lovrenski, Aslak Nore, Lars Ramslie og Maria Navarro Skaranger.

I forbindelse med festivalen arrangerer NORLA også et oversetterseminar i Caen for studenter 17. november, med særlig fokus på Brit Bildøens Gult farevarsel (Vigilance orange). Bildøen og hennes franske oversetter, Marina Heide, deltar på seminaret som arrangeres i nært samarbeid med unversitetet i Caen.

Den norske ambassaden i Paris er samarbeidspartner for Norges satsing på festivalen.

13.-15. november
Shanghai, Kina

NORLA på bokmessen i Shanghai

NORLA deltar på årets China Shanghai International Children’s Book Fair med egen stand.
På messen vises også illustrasjonsutstillingen som ble presentert under Bologna Children’s Book Fair våren 2026, da Norge var gjesteland. Slik videreføres satsingen på norsk barne- og ungdomslitteratur og illustrasjon til et nytt internasjonalt publikum.