14.10.2025

Sunniva Relling Berg og Skinkeape - Fokustittelforfattere

Vi har gleden av å presentere forfatteren Sunniva Relling Berg, som har skrevet Jakten på talltyvene. Boken er illustrert av Skinkeape, og den er en av NORLAs fokustitler høsten 2025.

Sunniva R. Berg og Marianne G. Engedal/ Skinkeape. Foto: Agnete Brun

Hva inspirerte deg til å skrive denne boka?

Jeg har lest en del telle- og tallbøker for barna mine, og følte det manglet ei bok som viste fram magien med selve tallene. Det finnes mange gode bøker om å telle for de yngre barna, men få bøker som viser hvorfor vi trenger tall og at tall er overalt rundt oss.

Hva ville egentlig skjedd hvis tallene ble borte? Dette syntes jeg var et spennende konsept å arbeide med, og det å ha med tyver i en bok til barna i denne alderen er aldri feil. Det var gøy å kunne dikte opp ulike typer tyver og få leke seg med både språk og tall. Skinkeape har gjort en fantastisk jobb med å illustrere denne surrealistiske historien, slik at det både blir konkret og engasjerende.

Hvem er denne boka for?

For alle nysgjerrige barn og voksne, som vil være med på en humoristisk historie der du også kan lære om hvorfor vi trenger tall. Barna får selv være med på talljakten i denne boka, og lete etter talltyvene. Det er ei bok som ufarliggjør det å lære om tall, og heller gjør det til en lek.

Oppslagene er et mylder av farger og kule, sprø og tøysete figurer som barna kan fryde seg over. For de voksne skal det være ei gøy bok å lese høyt, uten for mye tekst på hver side, og med god rytme i språket. Jeg har selv lest en haug med bøker for barna mine, og setter pris på nettopp dette i en god bildebok.

Les mer

Se engelsk presentasjon av boka her

Les mer om forfatteren her
Les mer om illustratøren her

Se alle høstens fokustitler fra NORLA her