16. september 2024
Oslo, Norge

Arabisk oversetterseminar

Mandag 16. september arrangerer NORLA sitt tredje arabiske oversetterseminar i rekken, for å følge opp etter at Norge var gjesteland på bokmessen i Kairo i januar. På seminaret vil deltakerne diskutere sine erfaringer med å oversette fra norsk til arabisk, før de to egyptiske forleggerne Sherif Bakr, fra forlaget Al Arabi, og Mohamed El-Baaly, fra Sefsafa, kommer for å snakke om sitt arbeid med oversettelser til den arabisktalende verden.

Les mer

Her finner du informasjon om NORLAs første og andre arabiske oversetterseminar.

Kommende aktiviteter

1. september

Søknadsfrist: Tilskudd til eksport- og markedstiltak i utlandet (for norske agenter og forlag)

Søknadsfrist: Tilskudd til eksport- og markedstiltak i utlandet (for norske agenter og forlag)

Ordningen skal bidra til å styrke eksport, etterspørsel og markedsutvikling for norske bøker og forfattere i utlandet, og med det øke inntjeningen til norske aktører. Prosjektene det søkes om tilskudd til, skal være rettet mot å åpne nye markeder for en eller flere bøker eller forfattere, eller mot å videreutvikle eksisterende markeder.

1. september

Søknadsfrist: Prøveoversettelser av norsk litteratur

Forleggere og agenter både i utlandet og Norge kan søke NORLA om tilskudd til prøveoversettelser av norske bøker. Det kan søkes om tilskudd til både skjønnlitteratur og sakprosa for barn/unge og voksne.

Bøkene det søkes om må være utkommet og oppfylle NORLAs kriterier for oversettelsestilskudd. Oversettelsen må skje direkte fra norsk.

Tilskudd til prøveoversettelser av NORLAs fokustitler vil prioriteres.

1. september

Søknadsfrist: Utvidete prøveoversettelser av norsk litteratur

Norske agenter og forlag kan søke NORLA om tilskudd til utvidete prøveoversettelser av norsk litteratur til engelsk. Tilskuddet skal gå til bøker med et særlig potensiale for utenlandssalg.

Midlene kommer fra regjeringens satsing på kulturell og kreativ næring, og skal styrke aktørene i verdikjeden som jobber med å markedsføre og selge norsk kunst og kultur internasjonalt.